Słowiński Park Narodowy - jaka lokalizacja, jaki obszar?

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch nadmorskich parków w naszym kraju. Nazwa parku pochodzi od Słowińców - ludności, która niegdyś zamieszkiwała te obszary. Park zaplanowano w celu osłony torfowisk, bagien, łąk, jezior przybrzeżnych, lasów i borów a zwłaszcza wydmowego pasa mierzei z rzadkimi w Europie ruchomymi wydmami. Park ten jest stosunkowo duży, rozciąga się od Rowów aż do miejscowości letniskowej Łeba - zajmuje powierzchnię prawie że 33 tysięcy hektarów, w tym 2 duże jeziora - Łabsko oraz Gardno, chroniony jest także przybrzeżny pas Bałtyku.

Ważne dla Turystów!

  • Park przygotowany jest do przyjmowania turystów, jakkolwiek przemieszczać można się wyłącznie po wytyczonych trasach - a owych jest 140 km. 
  • W Rąbce - 2 km od Łeby zlokalizowano wejście, które prowadzi do wydm. 
  • Trasę na wydmy można pokonać rowerem, który można wypożyczyć, pieszo lub wózkiem elektrycznym. 
  • Jeśli ktoś chce obejrzeć wydmy, powinien mieć całkiem dobrą kondycję - droga z Rąbki na wierzchołek wydmy i z powrotem może trwać 6 godzin. 
  • Piasek z wierzchołków wydm jest przez cały czas przesuwany z wiatrem, z tego powodu wydmy przemieszczają się od dwóch do 10 m na rok w kierunku wschodnim. Wrócić można na dwa sposoby - plażą lub przez las. 
  • Ze szczytu wydmy Łącka Góra warto wędrować dalej na zachód, w kierunku latarni w Czołpinie (około 17 kilometrów) czy dalej aż do Rowów (25 km). 
  • Na terenie parku jest również skansen wiejski w Klukach.

Fauna i flora Parku...

W Słowińskim Parku niezależnie od malowniczych terenów chroni się też indywidualne gatunki fauny i flory. W obszarach lasów dominuje sosna, jednakże spotkamy również modrzewie, świerki, dęby i buki. Pośród innych roślin żyją w tej okolicy: rukwiel nadmorska, rosiczka, honekia piaskowa, storczyk plamisty czy piaskownica. Park to również miejsce wylegania wielu gatunków ptactwa: rozliczne gatunki kaczek, łabędzie krzykliwe, bataliony, bociany czarne, czy żurawie. Można także spotkać puchacza, jenota, łosia bądź borsuka, to też siedlisko żmij.

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego

Do tego park prowadzi także Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie a także filie w Rowach i Rąbce. Zobaczymy tam liczne eksponaty, mapy, tablice oraz zdjęcia pokazujące zasobność parku. Muzeum czynne jest przez cały rok. Istotnie, Słowiański Park i wiele tutejszych rezerwatów natury przedstawia wielkie bogactwo przyrody, najlepiej natomiast odwiedzić miasto Łeba i poznać walory parku odwiedzając go samodzielnie.

Ostatnia aktualizacja - wrzesień 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.lubiatowo.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0